Bolavé bříško? Prdíky se dají řešit! | Elasti-Q

Bolavé bříško? Prdíky se dají řešit!


Facebook

Většina rodičů zná ten pocit bezmoci a zoufalství, když miminko trápí nadýmání. Různě se kroutí, propíná nožičky a není k utišení. Rodiče často nedokáží správně rozeznat, proč jejich miminko pláče, a bolest bříška je tak jedním z nejčastějších důvodů návštěvy dětského lékaře.

U miminek se problémy s bolavým bříškem vyskytují především v prvních 3 měsících života. Jejich výskyt obvykle souvisí s nezralostí trávicího systému, který si teprve zvyká na život mimo tělo maminky a musí se postupně naučit správně fungovat.  Výsledkem je zvýšená plynatost, kdy plyny tlačí na střevní stěnu, a to vyvolává bolesti bříška. Celá tato peripetie se označuje jako kojenecká nebo tříměsíční kolika. Jedná se o úplně normální projev kojence, který si prožije skoro každá maminka.

Jak poznáte, že se jedná o „prdíky“?

Vaše miminko neutišitelně pláče. Pláč začíná z ničeho nic a končí stejně tak.  Objevuje se však v přibližně stejnou dobu, a to obvykle večer, a trvá velmi dlouho, někdy i 3 hodiny. Při pláči se miminko prohýbá, rudne v obličeji, snaží se přitahovat nožičky k bříšku. Po ustoupení bolestí je však miminko klidné a spokojené.  Znáte to? Tak přesně tohle jsou prdíky...

Jak miminko zklidnit?

Způsobů, jak uklidnit plačící miminko, je mnoho. Mezi nejúčinnější patří samozřejmě chování, nošení v šátku, kolébání nebo houpání v kočárku. Účinné bývá také těsné zabalení do zavinovačky, které miminku připomíná stav, kdy bylo ještě u vás v bříšku. Vyzkoušet můžete také tzv. úlevové polohy:

-          na bříšku na vašem předloktí, tzv. na „tygříka“,

-          v klubíčku – zádíčka miminka máte přitisknutá k břichu, rukama držíte miminko pod kolínky,

-          na bříšku na vašich kolenou nebo na lůžku, hladíte miminko po zádech, jemně poplácáváte po zadečku.

 

Dále se doporučuje například masáž bříška (hlazení kolem pupíku po směru hodinových ručiček), teplá koupel či přikládání nahřátých obkladů na bříško (koupel a obklady však nekombinujte). Vyzkoušet můžete i fenyklový čaj – pokud kojíte, pijte ho vy sama, v případě že už máte miminko odstavené od prsu, dejte čaj miminku. Dbejte na správnou techniku kojení, jen tak omezíte polykání vzduchu. Vždy nechte miminko po krmení odříhnout.

Kdy to skončí?

Přibližně ve 4 měsících věku se dítě větříků zbaví. Pomůže více pohybu, posílení trávicího traktu a taky pevnější břišní svaly.


Související články Komentáře