Bráška nebo sestřička? Připravte své prvorozené na sourozence | Elasti-Q

Bráška nebo sestřička? Připravte své prvorozené na sourozence


Facebook

V České republice má dlouholetou tradici dvoudětný model rodiny, který je pro naši společnost typický. Kdejaká žena vám už od mládí bude nejspíše říkat, že v budoucnu chce dvě děti – holčičku a chlapečka nejlépe…

Tyto představy si pak přenáší i do budoucího života. Takže pokud se jí narodí první dítě, za nedlouho se bude chtít snažit o další. V první řadě je důležité o tom přesvědčit partnera. Zapomínat by se však nemělo ani na prvorozeného, pro nějž „mít sourozence“ bude změna největší.

Jak to říct?

První otázka, která vyvstane v momentě, kdy je druhé těhotenství potvrzení. Základem všeho je láska. Není důležité, jaká slova zvolíte, ale především, jak se u toho chováte. Dítě z vás musí cítit, že se jedná o radostnou novinu a že se na dítě má těšit stejně, jako se těšíte vy. Držte se však stále reality a neslibujte nic, co není jisté (nic se nezmění, budeš mít kamaráda na hraní apod.). Vždy dejte dítěti prostor, ať novinku vstřebá. Nevyžadujte po něm, aby hned vyjadřovalo jakékoli pocity.

Změny i v domácnosti

S příchodem nového miminka je často potřeba odstěhovat starší dítko do vlastního pokoje či začít chodit do školky a změnit tak zavedené zvyklosti. Změny je lepší zavádět ještě před porodem, aby je dítě mělo čas vstřebat. Ideální je tyto změny poddat v souvislosti s jeho vyspělostí, nikoli s příchodem sourozence.

Když se miminko narodí

Zapojte starší dítě do péče, aby se cítilo důležitě – může například podávat krém nebo chystat nové pleny. Zároveň se snažte vyhradit určitý čas, kdy se budete věnovat pouze staršímu a o mladší dítě se bude starat tatínek nebo prarodiče. Právě oni by ale neměli zapomínat i na prvorozeného a obklopovat ho láskou v době, kdy se maminka zrovna musí starat o miminko.


Související články Komentáře