Čemu se v těhotenství raději vyhnout | Elasti-Q

Čemu se v těhotenství raději vyhnout


Facebook

Snad opravdu každá budoucí maminka si přeje mít krásné zdravé miminko. V období těhotenství se často klade velký důraz zejména na první týdny, kdy se pomalu vytváří základy všech orgánů. Již okolo třetího týdne jsou například vytvořeny zárodečné buňky, které budou posléze tvořit srdíčko malého drobečka. Jak jej tedy můžete nejlépe ochránit? Čemu se vyhnout? A čemu věnovat zvýšenou pozornost?

Z pohledu vývoje plodu je nejcitlivější první trimestr, kdy dochází zároveň k největšímu počtu samovolných potratů. Existuje celá řada věcí, kterým byste se po dobu těhotenství měli vyhnout a zajistit tak vašemu dítěti ty nejlepší možné předpoklady pro zdravý a pohodový vývoj.

Žádný alkohol a kouření

Zcela pochopitelně je na místě absolutně vynechat kouření, pití alkoholu a drogy, uvědomte si, že tyto látky prochází přes placentu do organizmu plodu. U matek, které v těhotenství pijí alkohol, může docházet ke krvácení, odtržení placenty, potratům a případně i k předčasným porodům. Všechny tyto scénáře mají pro plod fatální následky.

Pozor na jídelníček

Určitě byste měli zvážit a přehodnotit svou životosprávu, zejména pak jídelníček. Zaručeně byste se měli vyhnout syrovému masu jako je tatarák, sushi, syrová vejce, zrající sýry s plísní, u kterých hrozí přenos nemocí jako je salmonela či listerie. Dobrý nápad je také vyhnout se potravinám, které jsou zdrojem rtuti jako například mečoun, žralok či markela.

Hygiena je základ

Každá budoucí maminka by měla pečlivě dbát na hygienu, zejména pokud máte domácí mazlíčky. Pozor si dejte také při přípravě syrového masa, abyste řádně umyli prkénko, na kterém maso krájíte.

Samozřejmě víme, že těhotenství neznamená nemoc, je však dobré o sebe mnohem více pečovat a znát nástrahy, které na maminky mohou číhat.

Související články Komentáře