Co v krémech proti striím ne-hledejte… | Elasti-Q

Co v krémech proti striím ne-hledejte…


Facebook

Dvě čárky na těhotenském testu jsou pro každou nastávající maminku obrovským pocitem štěstí a radosti. V koutku těchto příjemných pocitů se však přesto krčí i spoustu otázek, které se týkají bezproblémového průběhu těhotenství a vývoje miminka. Ve vašem těle se vyvíjí nový život a zároveň s napětím očekáváte, jak se vaše tělo bude měnit. Doba, kdy budete držet svoje miminko v náručí je sice ještě daleko, ale pokud si přejete, aby vaše bříško zůstalo stejně krásné po porodu jako před otěhotněním, je již nyní nejvyšší čas myslet na prevenci strií.

Strie jsou nevzhledné jizvičky na kůži, které se tvoří z důvodu popraskání elastických vláken pod povrchem kůže. Již vzniklé strie se nikdy nedají zcela odstranit. Za nejvhodnější obranu proti striím se dá proto pokládat prevence jejich vzniku. Přípravky, které jsou proti striím skutečně účinné, se prodávají výhradně v lékárnách.

Za nejúčinnější látky v prevenci strií odborníci považují kyselinu hyaluronovou a kyselinu pantothenovou. Tyto drahé složky však přípravky z drogerií obvykle neobsahují. Drogistické přípravky jsou naopak velmi často zatíženy složkami, které jsou, z hlediska prevence strií či dlouhodobého užívání na silně napínanou kůži v oblasti bříška, nevhodné.

Při cíleném použití kosmetického přípravku proti striím lze poukázat na několik skupin složek, které mají na strie žádný nebo minimální vliv. Jejich zapracování v kosmetických přípravcích je proto nerozumné a zbytečné. Předně to jsou extrakty z rostlin, například extrakt z listu břečťanu popínavého (v kosmetickém názvosloví je označen jako Hedera Helix Leaf Extract) nebo extrakt z kořene hořce (v kosmetickém názvosloví je označen Gentiana Lutea Root Extract) a jiné.

Za nevhodné je nutné označit téměř všechny přírodní složky a suroviny vyrobené z obilnin. Obsahují totiž alergeny. Také aplikace celého spektra rostlinných olejů může být rozporuplná. Většina z nich obsahuje značný podíl nenasycených mastných kyselin, které jsou pod vlivem exogenních vlivů nestabilní, snadno peroxidují („žluknou“). Vznikající rizikové peroxidové radikály mohou naopak pro kožní buňky představovat zvýšenou a zbytečnou zátěž. Zde je dobré si uvědomit, že v potravě jsou nenasycené a vícenenasycené mastné kyseliny (oleje) vnímány velmi pozitivně, jsou důležité pro zachování zdraví. Tato charakteristika však nemusí platit při jejich aplikaci na kůži. Kosmetické výrobky s vysokým podílem těchto přírodních olejů (Triticum Vulgare Germ Oil, Macadamia Oil, Jojoba Oil aj.) mají obvykle díky vysoké náchylnosti k peroxidaci krátkou dobu použitelnosti nebo musí být funkčním přídavkem antioxidačních pomocných látek složitě stabilizovány.

Za nerozumné je nutné označit  i přítomnost monoterpenických látek (rostlinných silic například citronellol, geraniol, eugenol aj.) a éterických látek ve významnějších koncentracích. U kosmetického přípravku proti striím se předpokládá, že bude aplikován na silně mechanicky namáhanou kůži dlouhodobě (většinou devět a více měsíců). Přítomnost látek, které by při aplikaci mohly vyvolávat až alergickou kožní reakci, tak není žádoucí. Problematická může být i několikaprocentní koncentrace urey (močoviny). Při spojení vyšší koncentrace a dlouhodobé aplikace může dojít u namáhané kůže k podráždění. Nevhodná je také aplikace silně účinných látek, které jsou deriváty látek léčivých (například odvozené látky od kyseliny salicylové).

Související články Komentáře