Co vyčtete v těhotenském průkazu? | Elasti-Q

Co vyčtete v těhotenském průkazu?


Facebook

Velikostí ani počtem stran není nijak velký, ale lékaři v něm vyčtou vše, co potřebují vědět. Chcete i vy vědět, co za informace v těhotenském průkaze najdete?

 

Seznamte se…

Na první stránce průkazu najdete vaše osobní údaje, datum poslední menstruace, termín porodu a předpokládaný termín porodu podle výsledku ultrazvukového screeningu (ten se může někdy i výrazně lišit).

Trocha historie nikoho nezabije

Na druhé straně najdete svou anamnézu, která se probírá s lékařem při první návštěvě poradny. Před tím, než do ní zavítáte, byste si měla důkladně promyslet, jaké nemoci, úrazy a operace máte za sebou a s čím se stále léčíte (vysoký krevní tlak, cukrovka, chudokrevnost). Zároveň je důležité uvést i nemoci otce dítěte a dědičné zátěže v širší rodině. Čím více informací váš lékař bude mít, tím hladší průběh těhotenství vám může zaručit a veškeré komplikace si lépe pohlídat.

Tabulky, tabulky a tabulky

Třetí strana průkazu se týká žen, které již alespoň jeden porod mají za sebou. Na třetí straně totiž najdete tabulku, v níž se například uvádí, zda žena prodělala cerkláž (steh na děložním čípku) a zda například netrpěla v předchozím těhotenství otoky, zvýšeným krevním tlakem či bílkovinou v moči. Také se zde dá vyčíst, jak předchozí porod probíhal (vaginálně či operativně, před nebo po termínu). Další tabulka se vztahuje již k těhotenství současnému. V ní jsou zaznamenány informace o předčasných kontrakcích, o stavu děložního čípku, množství plodové vody, uložení dítěte v děloze, množství cukru v moči apod.

Jak se miminku daří?

Na další straně najdete údaje o rozměrech pánve (úzká pánev totiž indikuje císařský řez) a protilátky (pokud má žena negativní Rh faktor je ji třeba vyšetřovat častěji). Pak následuje opět další tabulka, kde jsou zaznamenány termíny pravidelných kontrol v poradně. K těmto datům je připsán týden těhotenství, váha maminky, nevolnosti, tlak, ozvy, poloha plodu atd. Tato tabulka pak pokračuje i do následujících stran.

To nejlepší nakonec

Poslední tři strany jsou věnovány radám. Dozvíte se zde, co si vzít s sebou do porodnice, na jaká vyšetření si máte zajít (například k zubaři), něco o předporodní přípravě a nakonec i váš krevní obraz.


Související články Komentáře