Den D aneb spočítejte si termín porodu | Elasti-Q

Den D aneb spočítejte si termín porodu


Facebook

Jste těhotná a chcete si vypočítat pravděpodobný termín porodu? Základem výpočtu délky těhotenství je první den poslední menstruace či přesné datum početí. Termín porodu lze ji zjistit i ultrazvukovým vyšetřením, a to ve třináctém týdnu.

 

Termín porodu je údaj, který zajímá nastávající maminku obvykle okamžitě po řádném potvrzení těhotenství. Je to velmi významná informace, neboť její určení ovlivňuje celý průběh těhotenství, především s na načasování porodu.

Existuje několik způsobů, jak zjistit termín porodu. Za optimální se dnes považuje kombinace výpočtu termínu porodu podle prvního dne poslední menstruace a ultrazvukového vyšetření realizovaného ve 13. týdnu těhotenství.

Poslední menstruace či datum početí

Základní metoda určení termínu porodu je jeho výpočet na základě data poslední menstruace. K prvnímu dni poslední menstruace se přičte 280 dní. Ještě jednodušeji pak k datu poslední menstruace přičteme rok, odečteme tři měsíce a přičteme sedm dní. Pokud znáte datum početí, přičtete k němu dvě stě šedesát sedm dní.

Ultrazvukové vyšetření

Nejpřesnější metodou je v současnosti stanovení termínu porodu ultrazvukovým vyšetřením, které se provádí ve 13. týdnu těhotenství. Pokud se ultrazvukem stanovená délka těhotenství liší od údaje počítaného na základě data poslední menstruace o více než týden, pak by měl být termín porodu upraven právě podle ultrazvukového vyšetření.


Související články Komentáře