Myslete na bezpečnost! Vybíráme autosedačky | Elasti-Q

Myslete na bezpečnost! Vybíráme autosedačky


Facebook

Sedačku do auta vybírejte podle hmotnosti a věku

Pokud rádi cestujete a nehodláte se toho vzdát ani po narození dítěte, je na čase koupit mu vlastní autosedačku, v níž se mu dostane ochrany v případě nehody. Pro nejmenší děti (skupina 0 a 0+, do 13 kg) jsou určeny sedačky, které je celé schovají.

Pro školkové děti (skupina I, do 18 kg) jsou autosedačky vyráběny nejčastěji ve dvou variantách – můžete je upevnit proti směru jízdy, ale také po směru. V těchto variacích už se setkáte s různými druhy pásů a také s rozličnou variabilitou (polohování). Obecně se uvádí, že pětibodový pásový systém je pohodlnější, ale ne úplně bezpečný neboť při čelních nárazech je ohrožena krční páteř dítěte. Klasický tříbodový pásový systém dává dítěti největší volnost, ale právě proto je vhodný zejména pro starší a klidnější děti.

Pro školní děti (skupina II, do 7 let) jsou určeny sedačky se zvýšeným posedem a oporou pro záda, případně oporou hlavy. Do těchto sedaček je dítě upevňováno tříbodovým systémem auta.

Poslední skupina (skupina III, do 150 cm) zahrnuje děti, které mají hmotnost zhruba do 36 kilogramů. Jedná se o známé podsedáky, které mají pomoci tomu, aby byl pás veden stejně, jako u dospělých, tedy přes pánev a klíční kost.

Proti směru nebo po směru?

Pokud tápete v odpovědi, možná byste si měly zopakovat testy pro získání řidičského oprávnění. Autosedačky typu 0+ se vždy umisťují PROTI SMĚRU jízdy! Při nehodě totiž dochází k extrémnímu zatížení krční páteře, což může vést k vážnému poranění páteře a úmrtí. Pro představu – při nárazu je na dítě v autosedačce umístěné po směru jízdy vyvíjena síla více než 200 kg. Pokud autosedačku připevníte proti směru jízdy, zmenšuje se zátěž na 50 kg, a to už je rozdíl.

Potřebujete-li na dítě vidět a chcete si jej posadit na místo spolujezdce, vypněte nejprve airback v této části vozu!

Čím se můžete řídit? 

Nejprve si zjistěte, zdali je autosedačka vhodná právě do vašeho auta. Většina z nich jsou univerzální, ale zrovna ta, kterou byste chtěly, může mít speciální úchyty nebo rozměr, který je pro vaše vozidlo prostě nereálný. Na autosedačkách by měla být zřetelně vidět takzvaná Zkušební značka, která obsahuje: jméno výrobce, jméno produktu, použití, hmotnost použití, číslo v kroužku s označením země odzkoušení a číslo zkušební značky.

 

 

Související články Komentáře