Těhotenství a únava jsou nerozluční přátelé. Nabírejte sílu, dokud to jde! | Elasti-Q

Těhotenství a únava jsou nerozluční přátelé. Nabírejte sílu, dokud to jde!


Facebook

Těhotenství a mateřství jsou jedny z nejtěžších údělů ženy. Ženské tělo si to moc dobře uvědomuje a reaguje na to zcela přirozeně – je unavené. Únava z celodenní péče o dítě je asi samozřejmá, ale proč i v těhotenství? I to je zcela logické. Těhotenství je vlastně takový malý trénink před mateřstvím. Organizmus se jednoduše připravuje na to, že později bude muset brát z rezerv. Proto je třeba v těhotenství co nejvíce odpočívat a nabírat sílu na později.

 

I. TRIMESTR: Pomalý start

Kromě všudypřítomné únavy se asi dostaví I nevolnost, takže potřeba odpočívat bude o to intenzivnější. Nepřekonatelná potřeba spánku se může objevit v jakékoli denní době. Pokud to půjde, spánku se nebraňte. Vyhlížejte druhý trimestr, v němž všechno načas přejde, a třeba bude i něco jinak…

II. TRIMESTR: Závod v plném proudu

U některých maminek může únava převládat celé těhotenství. Většinou však v druhém trimestru přichází zlom a ženy se cítí nabité energií. Zbytečně jí však neplýtvejte a místo toho se připravujte na poslední měsíce požehnaného stavu. Poslouchejte své tělo a vyhovte všem jeho potřebám. Ve druhé a třetí třetině těhotenství zvyšte příjem železa, které vytváří červené krvinky nejen pro vás, ale i pro miminko. Na talíři byste měla mít pravidelně kvalitní maso, mořské ryby a luštěniny.

III. TRIMESTR: Těžký finiš

Pro konečnou fázi platí jedno hlavní heslo: Nepřetěžujte se. Spokojenost a psychika jsou pro ženy u porodu zásadní, a proto na konci těhotenství opravdu pracovně vypněte, nedohánějte věci na poslední chvíli, vyhovte potřebám těla, a to především ohledně odpočinku. Tělo vám sice bude klást různé překážky v podobě neustálé potřeby „na malou“, nemožnosti najít pohodlnou polohu na spaní či kopáním vašeho miminka. Zkuste se těmito nesnázemi rozhodit co nejméně a odpočívejte, dokud to jde. Až se miminko narodí, bude vše o hodně těžší. 

Související články Komentáře