Velké dilema všech maminek - Jaké pleny koupit? Zvolte kompromis! | Elasti-Q

Velké dilema všech maminek - Jaké pleny koupit? Zvolte kompromis!


Facebook

Černá nebo bílá? Pes nebo kočka? I v tomto ohledu najdete mezi lidmi nesmiřitelné tábory, které budou vždy bojovat za to, co je jim milejší.  Naštěstí už si nemusíme vybírat mezi látkovými plenkami a těmi igelitovými, které provázely mnohdy ještě naše dětství. Přesto, že na ně mnoho maminek vzpomíná s rozpaky, byly jakousi výsadou, luxusem a maminky si je šetřily jen na zvláštní příležitosti, jako třeba na návštěvy nebo k doktorovi. Co na ně ale říkal dětský zadeček, to už se zřejmě nikdo neptal :-)

Kámen, nůžky, papírové pleny... ?

Pro jednorázové pleny jednoznačně mluví pohodlnost. Použité pleny vyhodíte, dítko zabalíte do suchých a čistých a jedete dál. Není k tomu potřeba ani extra cvik ani velká trpělivost. Na druhou stranu ale musíte zvážit, že je to nemalá investice a také zátěž pro přírodu. Podle statistik byste mohli dát za jednorázové pleny během přebalovacího období až 20 tisíc korun.

A kde je teprve životní prostředí? Výzkumy hovoří jasně – jednorázové pleny se rozkládají až 400 let a může jich být díky jednomu dítku až tuna za dva roky. Při jejich výrobě se navíc spotřebovává až 10x více surovin, než při výrobě látkových plen. Zkuste si zadat do vyhledávače jednorázové pleny a životní prostředí. Je s podivem, že se o tomto tématu zatím příliš nehovoří.

Do látky se zabalí i vnoučata

Látkové pleny sice nejsou tak pohodlné, s kapkou cviku vám ale mohou přirůst k srdci. Pokud vás straší vidina promočené hroudy v látce, která prosakuje do kalhot a posléze i na tričko miminka, můžete použít takzvanou separační vložku. Ta se vkládá mezi zadeček miminka a plenku. Tuhý odpad zadržuje a tekutí propustí k plence.

Látkové pleny jsou dodnes trochu opomíjené, protože se prezentují jako jakýsi přežitek a „žrout“ času. Na druhou stranu, od minulého století maminkám přibyly automatické pračky se spolehlivými sušičkami a jiné vymoženosti, které umí šetřit čas. Pleny se žehlí většinou jen v období šestinedělí, a to kvůli dezinfekci.

Suma sumárum, mnohé zvládne pračka, a to i přesto, že ke své práci potřebuje elektřinu a vodu. Na druhou stranu není třeba příliš pracího prášku a aviváž se vůbec nedoporučuje.

Látkové pleny vedou i v životnosti. Pokud jste jich u prvního potomka zakoupili více, bez problémů vám vyjdou i na dalšího a dokonce i na vnoučata. Úspora je tak více než zjevná.

Doprava? Doleva? Středem!

Pokud byste chtěla využívat látkových plenek, ale bojíte se nějaké větší nehody na veřejnosti, můžete obojí kombinovat. Na výlety brát papírové pleny a na „domácí nošení“ zase ty látkové. Přemýšlejte o životním prostředí, v jakém bude vaše miminko vyrůstat.

- A jaké pleny jste se rozhodla používat Vy? V čem spatřujete největší výhodu papírových nebo látkových plen? Pomožte maminkám v rozhodování a podělte se o své zkušenosti na našem facebooku.

 

 

Související články Komentáře