Výchova na hlavu postavená, ale… FUNGUJE! | Elasti-Q

Výchova na hlavu postavená, ale… FUNGUJE!


Facebook

Pokud se někdy v čirém zoufalství ptáte sami sebe, jak naučit vaše dítko všemu, co je potřeba, zbystřete. Nemusíte jít na věc vědecky, ale můžete vyzkoušet metody, které do striktních rad odborníků rozhodně nepasují, ale v reálném životě prostě a jednoduše fungují. Představujeme vám výběr toho nejlepšího.

Mluvte na dítě jako na dospělého

Heslo dne číslo jedna, když nevíte, jak na škvrně mluvit je naprostý nesmysl na něj začít šišlat, přebírat slovník na gaga, ham ham a podobně. Na dítě je důležité mluvit neustále, ale komolením češtiny s ním dlouhé monology nepovedete. Děti mají naopak rády, když jim vysvětlujete, co s nimi děláte. Například měníte plenu a hovoříte: „Pozor, teď ti bude zima na zadeček“. Rozhodně se nedoporučuje u běžných činností pouze konat službu, kterou nedoprovázíte slovem. Dítě pro jeho rozvoj mozku potřebuje interakci. Debatujte tedy s dítětem klidně i o politickém systému, proberte s ním novinky z kultury a uvidíte, že bude nadšené.

STOP plenám

Nácvik na nočník není nic, co by bylo vhodné rozebírat u nedělního oběda. Je to pravda i trochu nechutné, ale potřebné. S nácvikem na nočník vyčkejte na příchod teplejších dní, kdy váš potomek může zvesela běhat nahý po zahradě. Většině dětí je nepříjemné, když se jim to něco „spouští“ po nožičkách a tudíž berou za vhod i nočníkem, který dříve nedotčeně stal v koutě.

Když zuříš ty, já dvakrát tolik

Každý rodič nejspíše moc dobře zná ten pocit bezmoci, kdy do vašeho sluníčka doslova vjede amok. Plácne s sebou na zem, kope nohama ve vzduchu a řve, co mu jeho drobné plíce dovolí. Pokud máte pevné nervy, není nic lepšího, než vašemu dítěti nastavit zrcadlo. Položte se vedle něho, začněte ječet a válejte se stejně jako váš potomek, který budu zcela v šoku. Batolata si totiž sami neuvědomují, jak v tuto chvíli vypadají. Pak už jen stačí, dítěti vysvětlit, že toto se prostě nedělá. Dobrý tip při této praktické metodě zní: Nenastavujete dítěti zrcadlo například v obchodě, u lékaře či na jiném veřejném prostranství.

Související články Komentáře