Vše o striích

Co jsou strie?

Strie, neboli  pajizévky, jsou  trhlinky  v  kůži různého zabarvení a velikosti, které  vznikají  při nadměrném napínání pokožky důsledkem rychlých  změn objemu příslušných partií  těla  (při  prudké  změně hmotnosti,  nárůstu  svalové   hmoty   u  sportovců, ale  také  v období puberty).  Strie vznikají tehdy, když pokožka není schopna v krátkém čase  přizpůsobit svou délku   příliš  rychlému růstu okolních tkání. Porušení integrity kompenzuje kůže nahrazením jinou, méně kvalitní tkání, tedy jizvou - strií.  Strie mohou vznikat kdykoli během života. Již vzniklé strie je problematické odstranit, avšak jejich projevy lze užíváním vhodných přípravků zmírnit a učinit je celkově méně znatelné.

Kdy strie vznikají?

Ke vzniku pajizévek dochází při velké změně objemu kůže, tedy především v těhotenství, ale i při rychlém hubnutí či naopak tloustnutí. Strie bývají mimo to rovněž příznakem adolescence, a to u  dívek  i  chlapců.  Jsou  výsledkem zvýšené hormonální produkce a neúměrného přibírání na váze. Další, striemi ohroženou skupinou, jsou sportovci (např. kulturisté či atleti), u nichž dochází k rychlému nárůstu svalové hmoty během tréninkového programu.
V problematice strií je důležité věnovat se prevenci. Jednou vzniklé strie již nikdy není možné zcela odstranit.

Co je nejčastější příčinou vzniku strií?

- nedostatečná péče o pokožku
- rodinná dědičnost
- nárůst tělesné hmotnosti či napínání pokožky
 - nesprávná výživa

Jak striím předcházet? 

V prevenci strií je důležitá především pravidelnost v aplikaci krému s vysokým obsahem elastinu a kyseliny hyaluronové na pokožku. V nejvíce ohrožených oblastech (což je bříško, zadeček, stehna, boky a prsa) doporučujeme promazávat pokožku minimálně 2x denně během těhotenství i po porodu. Krém se do namáhané pokožky vpravuje masáží. Názorné video s návodem "jak na to" můžete zkouknout na úvodní stránce našeho webu:-)

Elasti-Q Original
Elasti-Q Exclusive

Související články