Mýty o mateřství ve vyšším věku

Katastrofické scénáře si občas musí vyslechnout všechny těhotné ženy. O to hůře jsou na tom budoucí maminky, kterým táhne na čtyřicítku. Ty si často musí vyslechnout spoustu „zaručených“ informací, které kolují o starších matkách. Nevěřte však všemu, co se povídá, a poslouchejte hlavně svého lékaře!

Starším matkám je v těhotenství zle celý den

Nevolnost, žaludek na vodě a zvracení na začátku těhotenství rozhodně nejsou ovlivněny věkem. Nevolnost má na svědomí rostoucí hladina estrogenů a hlavně těhotenského hormonu hCG. Tyto příznaky obvykle vymizí koncem prvního trimestru. 

Starší matky musí chodit na zbytečná vyšetření

Není tomu tak. Přístup lékařů ke každé těhotné ženě je individuální a záleží na jejím celkovém zdravotním stavu. Matkám starším i mladším 35 let se doporučuje genetické vyšetření a s tím spojený screening na vrozené vady. Starším rodičkám se pak navrhuje i odběr plodové vody – takzvaná amniocentéza. Vyšetření jsou však dobrovolná a je to pouze na ženě a jejím partnerovi, zda je podstoupí.

Starší ženy rodí většinou předčasně

O předčasném porodu hovoříme před ukončeným 37. týdnem těhotenství a tento porod postihuje asi 5–10 těhotenství ze 100. Začátek porodu je však zcela individuální a věk v něm nehraje žádnou zásadní roli. Ani statistiky nijak nepotvrzují, že starší ženy rodí dříve, než mají vypočítaný termín porodu.

Starší matky mají větší strach z porodu

A divíte se? Po všech těchto zdvihnutých ukazováčcích byste se bála také. Navíc se také tvrdí, že ženám vyššího věku se hůře otevírají porodní cesty během porodu. To je pravda jen částečně. Platí to pouze u prvorodiček. Ty mají totiž méně pružnou tkáň porodních cest. Ze všeho nejdůležitější je však psychika.  Duševní stav a pohoda rodičky se totiž promítne i do vývoje porodu.